Kacper Śledziński – „Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej”

     Kacper Śledziński „Odwaga straceńców Polscy bohaterowie wojny podwodnej„. Wydawnictwo Znak. Rok wydania 2013-10-07.

     Po bestsellerze „Cichociemni” Kacper Śledziński przygotował kolejne opracowania o nieznanych, szerszemu gronu, kartach wojennej historii naszego państwa. Ponownie zmierzył się z zapomnianymi sylwetkami bohaterów kampanii wrześniowej i całej II wojny światowej. Marynarze „strasznych bliźniaków” oraz innych okrętów wojennych z czasów wojny otrzymują należny im szacunek i miejsce w szeregu zasłużonych.

Odwaga stracencow
Odwaga stracencow

     „Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej” to opowieść o ludziach świetnie wyszkolonych, pełnych zapału do walki, którzy w pierwszych dniach września 1939r stanęli z honorem na drodze niemieckiej Kriegsmarine. Niezwykła epicka opowieść o podwodniakach, ich losach, wyborach, szalonych, wydawałoby się niemożliwych do wykonania, akcjach bojowych.

     Głównymi bohaterami książki są załogi okrętów ORPWilk„, który przez 11 dni konsekwentnie stawiał opór niemieckiemu najeźdźcy a następnie przedostał się przez strzeżone cieśniny duńskie do Wielkiej Brytanii, aby tam dalej walczyć z hitlerowskimi Niemcami, ORP „Orzeł”, znany wszystkim z brawurowej ucieczki z Tallina gdzie po internowaniu pozbawiono go map i broni oraz ORP „Dzik”, bliźniak ORP „Orzeł”, który dołączył do Marynarki Wojennej RP w 1942 i działał głównie na morzu śródziemnym.

     Na uwagę zasługuje fakt, iż ORPSokół” i ORPDzik” – nazywane „strasznymi bliźniakami” – przez wiele miesięcy siały postrach, wśród wrogich załóg, na wodach Morza Śródziemnego. Zatopiły i uszkodziły ponad dwadzieścia okrętów należących do państw Osi.

     Ta książka oddaje hołd Polskim Podwodniakom, z których nie wszyscy powrócili do swoich macierzystych portów.