Mario Puzo – „Sycylijczyk”

„Sycylijczyk”

autor: Mario Puzo

przekład: Jan Jackowicz

wydawnictwo: Albatros/Andrzej Kuryłowicz, Wydawnictwo

data wydania: 12-10-2012

     „Sycylijczyk”, powieść, która uznawana jest przez wielu za kontynuację Ojca Chrzestnego tak naprawdę jest oddzielną historią, w którą autor wplótł postać Michaela Corleone. Przez ten mały zabieg, Puzo, powiązał Sycylijczyka z Rodziną Corleone i sprawił, że jest ona postrzegana, jako druga część książki o rodzinie Dona Vito.

Mario Puzo Sycylijczyk
Mario Puzo Sycylijczyk

     Puzo, po mistrzowsku, zadbał o wszystkie szczegóły. Wykorzystał ucieczkę Michaela na Sycylię i późniejszy jego powrót do Ameryki wpisując epizod z poleceniem Dona, aby młody Corleone pomógł miejscowemu bohaterowi,  Giulianiemu, przedostać się do Stanów Zjednoczonych.

     Głównym tematem książki są przygody legendarnego bandyty Tiuriego, który zabierał bogatym i dawał biednych, robiąc sobie przy tym śmiertelnych wrogów z miejscowych mafiosów. Obraz Sycylijskiego społeczeństwa, którego prawa i zasady współżycia kształtowała mafia a współpraca z policją była haniebnym i niegodnym Sycylijczyka postępowaniem.

     Autor książki, po raz kolejny, postarał się, aby czytelnik nie mógł się oderwać od jej kart dopóki nie doczyta do ostatniego zdania. Swoisty klimat przesiąkniętej mafią Sycylii i ciągła akcja spowodują, że fani rodziny z Long Island znajdą tu wszystko, co tak pokochali w Ojcu Chrzestnym.