Kacper Śledziński – “Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej”

     Kacper Śledziński "Odwaga straceńców Polscy bohaterowie wojny podwodnej". Wydawnictwo Znak. Rok wydania 2013-10-07.

     Po bestsellerze "Cichociemni" Kacper Śledziński przygotował kolejne opracowania o nieznanych, szerszemu gronu, kartach wojennej historii naszego państwa. Ponownie zmierzył się z zapomnianymi sylwetkami bohaterów kampanii wrześniowej i całej II wojny światowej. Marynarze "strasznych bliźniaków" oraz innych okrętów wojennych z czasów wojny otrzymują należny im szacunek i miejsce w szeregu zasłużonych.

Odwaga stracencow

Odwaga stracencow

     "Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej" to opowieść o ludziach świetnie wyszkolonych, pełnych zapału do walki, którzy w pierwszych dniach września 1939r stanęli z honorem na drodze niemieckiej Kriegsmarine. Niezwykła epicka opowieść o podwodniakach, ich losach, wyborach, szalonych, wydawałoby się niemożliwych do wykonania, akcjach bojowych.

     Głównymi bohaterami książki są załogi okrętów ORP "Wilk", który przez 11 dni konsekwentnie stawiał opór niemieckiemu najeźdźcy a następnie przedostał się przez strzeżone cieśniny duńskie do Wielkiej Brytanii, aby tam dalej walczyć z hitlerowskimi Niemcami, ORP "Orzeł", znany wszystkim z brawurowej ucieczki z Tallina gdzie po internowaniu pozbawiono go map i broni oraz ORP "Dzik", bliźniak ORP "Orzeł", który dołączył do Marynarki Wojennej RP w 1942 i działał głównie na morzu śródziemnym.

     Na uwagę zasługuje fakt, iż ORPSokół” i ORPDzik” – nazywane „strasznymi bliźniakami” – przez wiele miesięcy siały postrach, wśród wrogich załóg, na wodach Morza Śródziemnego. Zatopiły i uszkodziły ponad dwadzieścia okrętów należących do państw Osi.

     Ta książka oddaje hołd Polskim Podwodniakom, z których nie wszyscy powrócili do swoich macierzystych portów.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.