Murderball – gra o życie

     Rugby na wózkach, nazwa oficjalnie przyjęta pod koniec lat 80 XX wieku, to połączenie koszykówki na wózkach i gry w hokeja na lodzie. Powstała w 1977 roku w Kanadzie i stała się popularna na całym świecie. Również w Polsce mamy ligę tej nietypowej dyscypliny sportowej, która wcześniej nazywana była „Murderball” – mordercza piłka.

     „Murderball” to dokument o młodych niepełnosprawnych mężczyznach – zawodnikach rugby, ludziach, którzy ciężko trenują i walczą o mistrzostwo ligi. Film o ogromnych emocjach, radościach i rozczarowaniach zawodników „morderczej piłki„. „Quad rugby„, to brutalny i full contactowy sport dla twardych ludzi poruszających się na specjalnych opancerzonych wózkach.

Murderball
Murderball

     Film jest dziełem dwóch filmowców Henry’ego Alexa Rubina i Dana Adama Shapiro, którzy zdecydowali się obalić tym dokumentem stereotyp o sporcie i niepełnosprawności. Pokazują, że ludzie niepełnosprawni nie mogą i nie chcą być wykluczeni ze sportu.

     Bohaterowie filmu tworzą wyjątkową rodzinę ludzi z podobnymi problemami. Ich niepełnosprawności to efekt wypadków, chorób, ale też głupiej brawury. Wszyscy oni przeżywają chwile załamania i zwątpienia, aby w końcu popaść w depresję. Dzięki grze w „Murderball” odzyskują równowagę, chęć do życia i znajdują pasję, której oddają się w całości. Ci młodzi ludzie mają żony, dziewczyny, rodziny i przyjaciół, którzy ich wspierają i stoją przy ich boku podczas ich tryumfów i porażek.

     Film „Murderball” porusza, skłania do myślenia i nie pozwala zapomnieć o grze o życie, jaką każdy z nas prowadzi.