Norman Davies – „Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919 – 1920”

     Na półkach naszej biblioteczki można znaleźć wiele książek, które zasługują na szczególny szacunek i traktowanie. Wpływ na to ma zarówno ich pochodzenie, autor, jak i tematy, jakie poruszają ich autorzy. Jeśli chodzi o okoliczności, w jakich staliśmy się ich właścicielami, to najczęściej są one kupowane przez moją żonę, która uwielbia czytać. Nie mamy ulubionych gatunków literackich a autorzy, których książki posiadamy pochodzą z wielu stron świata.

orzeł biały czerwona gwiazda
orzeł biały czerwoan gwiazda wojna polsko bolszewicka

  Jedną z pozycji, która, ze względu na swoją treść jest bliska mojemu sercu jest pierwsza książka Normana Daviesa, powstała na podstawie jego pracy doktorskiej „Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920”, tytuł oryginalny „White eagle, red star. The polish-soviet war 1919-1920 and ‘the miracle on the Vistula’” wydawnictwa Znak, w tłumaczeniu Andrzeja Pawelca, w Polsce pierwszy raz wydana 01.01.1997r.

     Na 360 stronach, autor przedstawił skomplikowaną sytuację polityczną i gospodarczą odrodzonego Państwa Polskiego, które dowodzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego, po prawie 100 latach niebytu zaczyna prowadzić walkę z sowiecką nawałnicą, niosącą na swych sztandarach rewolucyjne hasła. Wierna historycznie, napisana prostym i zrozumiałym dla każdego językiem, książka ta jest nieocenionym źródłem informacji o przebiegu kampanii i wszystkich ważnych bitew, tego polsko-bolszewickiego konfliktu. Tłumaczy, dlaczego tak ważne było zatrzymanie czerwonoarmistów kroczących na zachód Europy, utworzenie wolnej i silnej Ukrainy, Białorusi oraz państw nadbałtyckich.

     „Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920” to fundament, wstęp do zrozumienia nienawiści, jaką darzył nasz kraj Stalin, wydarzeń, których efektem było podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, zdradziecka napaść z 17 września 1939r. IV rozbiór Polski i późniejsza sowiecka okupacja. Wszystkim, którzy choć w niewielkim stopniu interesują się historią naszej ojczyzny, gorąco polecam tę książkę. Warta jest swojej ceny i czasu na jej przeczytanie. Gwarantuję, że będziecie wracać do niej wielokrotnie i że zachęci Was tak jak mnie do poznania innych opracowań tego autora.