Kazimierz Moczarski – „Rozmowy z katem”

    „Rozmowy z katem”, książka autorstwa Kazimierza Moczarskiego, wydana wraz ze wstępem Normana Daviesa w 2009 roku przez wydawnictwo Znak. Opracowanie to paradoksalnie powstało na skutek sadystycznego i perfidnego działania komunistycznych władz, które celowo, zrównując bohatera Armii Krajowej, Kazimierza Moczarskiego, z hitlerowskim zbrodniarzem, generałem SS Jürgenem Stroopem, osadziły ich w jednej celi mokotowskiego więzienia.

     Moczarski w swoim opracowaniu wykazuje się wręcz niebywałą pamięcią, dzięki której, po wyjściu z więzienia w roku 1956, spisuje wiele szczegółów z rozmów, które przeprowadzał ze współwięźniem. Zarówno dialogi, sposób bycia, mimika jak i gesty SS-Gruppenführera Stroopa, głęboko zapadły autorowi w pamięci. Przygotowując się do publikacji, twórca starał się, w miarę możliwości, zweryfikować to wszystko, co opowiedział mu człowiek odpowiedzialny za likwidację getta warszawskiego i zamordowanie tysięcy Polaków.

Rozmowy z katem
Rozmowy z katem

     Na 488 stronach tego wydania znajdziemy szczegółowy portret osobowości hitlerowskiego zbrodniarza, wierzącego, że Himmler i Hitler to wielcy ludzie współczesnych Niemiec. „Rozmowy z katem” są też próbą rozszyfrowania umysłów nazistów, którzy napisali najokrutniejsze i najkrwawsze karty historii. Ważną rolę w poznawaniu osobowości generała SS miał bez wątpienia drugi więzień osadzony wraz z nimi w celi – Gustaw Schielke. W rozmowach Moczarskiego ze Stroopem kpi z byłego zwierzchnika prowokując go do szczerych wypowiedzi i konfrontuje poglądy człowieka ze szczytów władzy z poglądami zwykłych Niemców.

     „Rozmowy z katem” to książka pozostawiająca niezatarty ślad w duszy każdego czytelnika. Warto poznać historię, którą napisało samo życie.